Renowacja podłogi bambusowej

Wokół podłóg wykonanych z drewna bambusowego narosło wiele mitów. Jednym z częściej spotykanych jest ten, który mówi, że podłóg wykonanych z desek bambusowych nie można odnawiać ani poddać cyklinowaniu. To, że jest to nieprawidłowe przekonanie, dowodzi renowacja naszych podłóg wykonana przez specjalistów firmy Janser Polska.

Renowacja podłogi bambusowej

Przygotowania

Renowacji poddano podłogi wykonane z bambusa naturalnego oraz bambusa skręcanego tygrysiego. Podłogi były wykorzystywane na stoiskach targowych, zatem były narażone na zużycie w o wiele większym stopniu niż podłogi, które użytkujemy w domach. Niemniej stopień zużycia podłóg nie był wystarczający i wykonano na nich rysy i nacięcia, aby łatwiej unaocznić proces renowacji przedstawiony w materiale filmowym.

 

Metoda I

Renowacja każdej podłogi, także tej bambusowej, przebiega w kilku etapach. Polega na wyszlifowaniu wierzchniej warstwy podłogi, do momentu, w którym usunięte zostaną wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Szlifowanie dokonywane jest przy pomocy materiałów ściernych o różnej gradacji, z wykorzystaniem odpowiednich maszyn.

 

W ramach pierwszej metody wykorzystano trójtarczową maszynę TRI VARO 430. Należy zaznaczyć ,że jest to jedna z niewielu maszyn na rynku, która w idealny sposób radzi sobie z podłogami bambusowymi. W pierwszym etapie podłogę zeszlifowano krążkami diamentowymi o gradacji 70. W celu uzyskania doskonale zeszlifowanej powierzchni w drugim etapie zmieniono krążki na te o gradacji 120. W miejscach trudno dostępnych wykorzystano szlifierkę mimośrodową CEROS 650 CV z materiałami ściernymi o gradacjach 60, 80 i 100.

 

Ta metoda jest doskonała do wykonania renowacji deski bambusowej, nawet dla osoby która nie posiada profesjonalnych umiejętności, ponieważ zastosowana maszyna TRI VARO 430 marki Janser jest bezpieczna dla podłogi i wybacza błędy osobie, która ją obsługuje. Po zakończeniu szlifowania podłoga jest już gotowa do lakierowania lub olejowania, czyli osiągnięty jest efekt maksymalnie zbliżony do tego, który towarzyszył nam w momencie zakupu.

Metoda II

Druga metoda zakłada wykorzystanie popularnego wśród parkieciarzy sprzętu. Bardzo ważne jest użycie cykliniarki o małej wadze - podczas próby użyto cykliniarki walcowej Jaguar, ważącej tylko 42 kg. Użycie cięższego sprzętu może spowodować nierówności szlifu oraz strzępienie się deski bambusowej, co wynika z charakterystyki drewna bambusowego. Cykliniarką Jaguar wykonuje się poszczególne szlify od zgrubnego do końcowego, korzystają z papierów o odpowiednich gradacjach.

 

W przypadku miejsc trudno dostępnych można posłużyć się szlifierką mimośrodową CEROS, lub szlifierką krawędziową PANDA. Następnie dokonywany jest końcowy szlif przy pomocy maszyny jednotarczowej, jednak z wykorzystaniem tarczy multidisc z 6 krążkami. Wtedy uzyskujemy powierzchnię gotową do lakierowania.

 

Rezultaty

Wbrew obawom, że bambus poddany cyklinowaniu ulega zniszczeniu, widać, że powierzchnia desek jest gładka i odnowiona. Tak jak w przypadku innych gatunków drewna tak i w przypadku bambusa można podłogę poddawać renowacji. Ze względu na właściwości użytkowe bambusa odnawianie nie powinno być konieczne częściej niż co 10 lat.

 

Obydwa sposoby renowacji można zobaczyć w materiale filmowym pod adresem tv.podlogi-kopp.pl

 

Copyright © 2016  |  Kopp Sp. z o.o.